Psychiatrická léčebna v Parmě je uměním, které byste nechtěli obdivovat o samotě

V psychiatrické léčebně v Parmě se snažili léčit choré duše pomocí elektrošoků. Dnes je již budova opuštěná, ale přesto toho je zde spoustu k vidění. Kromě autentických předmětů, které se zde i po letech nacházejí, zde lze obdivovat i umění.

Místo:Parma, Itálie
Původní název:Psychiatric Hospital in Parma, Italy
Tajemné:opuštěné místo

Psychiatrická léčebna v Parmě sloužila k experimentům s elektrošoky

Psychiatrická léčebna v italské Parmě byla v minulosti používána jako léčebna duševně chorých. Nelze si ji však představovat jako dnešní léčebnu. Místo, ze kterého přímo sršelo nemocniční prostředí díky nazelenalé malbě stěn doplněné o stejnobarevné kachličky nyní připomíná spíše hororovou scénu.

Léčebnu postavili v druhé polovině 19. století a fungovala až do konce 20. století. Poté byla opuštěna a chátrá. Více než 20 let prakticky bez jakékoliv údržby se na zchátralé budově podepsalo. S ohledem na její minulost, jde nyní o velmi strašidelné místo. V této psychiatrické léčebně totiž experimentovali s léčbou elektrošoky.

Mnoho šílených lidí zde zemřelo, neboť v 19. století se ne vždy dařilo duševně choré léčit.

Některé předměty zanechané v psychiatrické léčebně v Parmě jsou zachovalé

Do rozlehlé budovy se však můžete dostat pouze jedním vchodem, a to skrz tmavý tunel ve sklepě. Tímto tunelem se dostanete do míst, která jsou již nyní porostlá mechem a další vegetací. Zároveň milovníky tajemna uchvátí autentičnost. Vše v léčebně je i po více než 20 letech zanecháno tak, jak v době opuštění. Předměty jsou rozházené po celé budově, což blázinci vdechuje atmosféru, jako by osazenstvo muselo místo opouštět rychle.

V budově jsou k vidění kolečková křesla, nemocniční světla, nosítka, operační sály, skříně, sanitární technika, židle, lavice, věšáky, skříně, postele a další nábytek. Některé předměty jsou dokonce i po těch letech ve velmi zachovalém stavu.

Opuštěná psychiatrická léčebna v Parmě je zároveň i uměním

Brazilský umělec Herbert Baglione se rozhodl udělat psychiatrickou léčebnu v Parmě srdcem svého projektu 1000 Shadows. Street artový umělec se celou psychiatrickou léčebnu rozhodl obdařit malbami stínů, které mají připomínat ztracené duše léčených pacientů. Tyto obrazy pak dodávají opuštěnému blázinci ještě tajemnější atmosféru. Baglione si toto místo pro svůj projekt vybral z důvodu, že věřil, že ztracené duše bláznů bloudí po chodbách navždy.

Kam dál?
Youtube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *